Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Päijät-Hämeen toimialueena on Päijät-Hämeen kunnat. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 2650 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

Lue lisää toiminnastamme!

 

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot. Jokaisella opettajaryhmällä on oma opettajaryhmäkohtainen jaostonsa: ammatillinen jaos (OAO), varhaiskasvatusjaos (VOL) ja yleissivistävien opettajien jaos (YSI). Sen lisäksi pääluottamusmiehet muodostavat edunvalvontajaoksen. Koulutus- ja vaikuttamisasioita vastaa koulutus- ja vaikuttamisjaos. Työsuojeluverkostoon kuuluvat alueen työsuojeluvaltuutetut.

Alueyhdistyksen hallitus valitaan joka toinen vuosi. Hallituksssa  on 10 jäsentä ja puheenjohtaja.

Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen paikkajako

  • varhaiskasvatuksen opettajat 2-3 paikkaa – tutustu jaostoon täällä!
  • yleissivistävät opettajat 3 (Lahti)+3 (ympäristökunnat) paikkaa – tutustu jaostoon täällä!
  • ammatilliset opettajat 2-3 paikkaa – tutustu jaostoon täällä!

Alueasiamies

OAJ Päijät-Hämeen alueasiamies on Marko Varjos, alueasiamies@oajpaijathame.fi

Alueasiamies toimii:

Sopimusedunvalvojana

  • paikallisten palkkausjärjestelmien kartoittaminen, seuraaminen ja kehittäminen
  • jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittisena vaikuttajana

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

 

 

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

Hallituksen jäsenet

Heli Pohjonen

OAJ Päijät-Hämeen puheenjohtaja (Hollolan paikallisyhdistys) puheenjohtaja@oajpaijathame.fi

Miia Alhonen

OAJ Päijät-Hämeen sihteeri (Asikkalan paikallisyhdistys) sihteeri@oajpaijathame.fi

Marko Varjos

Alueasiamies, pääluottamusmies/Salpaus, asiantuntijajäsen

Airi Aikio

Varapuheenjohtaja (OAO) airi.aikio@salpaus.fi

Laura Tarvonen

Varapuheenjohtaja (VOL) lauratarvonen@yahoo.com

Anna Muikku

Varapuheenjohtaja (YSI), koulutussihteeri (Lahden OAY) anna..muikku@lyk.fi

Satu Varama

Taloudenhoitaja (Orimattilan paikallisyhdistys) satu.varama@orimattila.fi

Anna Huhtamäki

Tiedottaja (Lahden OAY) anna.huhtamaki@edu.lahti.fi

Sini Lange-Härkönen

Jäsen (VOL) sini.lange-harkonen@hollola.fi

Eveliina Mykrä

Jäsen (VOL) evemykra@gmail.com

Tarja Mäenpää

Jäsen (Salpaus) tarja.l.maenpaa@salpaus.fi

Tiiu Salmi

Jäsen tiiu.salmi@edu.lahti.fi

Jussi Anttila

Pääluottamusmies Juko/Lahti, ovtes, YSI, asiantuntijajäsen jussi.anttila@lahti.fi

Liisa Vehviläinen

Pääluottamusmies Juko/ Lahti, kvtes/ls, asiantuntijajäsen liisa.vehvilainen@lahti.fi

OAJ:n valtuutetut

Marjut Koukkula

OAJ:n valtuuston 2.varapuheenjohtaja (Orimattilan paikallisyhdistys) oopy.puheenjohtaja@gmail.com

Leena Kalliolehto

Valtuutettu (Lahden OAY) leena.kalliolehto@edu.lahti.fi

Ari Pakarinen

Valtuutettu (Heinolan paikallisyhdistys) ari.pakarinen@heinola.fi

Tuija Tasa

Valtuutettu (VOL) tuija.tasa@hel.fi