Ohita navigaatio

Lahden Yhteiskoulu lakossa 23.-24.4

Yksityistä opetusala on kaksipäiväisessä lakossa 23.-24.4., koska Sivistan kanssa ei päästy neuvottelutulokseen.

OAJ Päijät-Häme toimii lakon paikallisjohtona, koska yhdistys hoitaa Lahden paikallisyhdistyksen tehtävät. OAJ Päijät-Häme järjestää lakossa oleville jäsenilleen mukavaa lakkovirkistystä ja lakkovahtipisteet toimivat molempina lakkopäivinä. Lakkovahtien tehtävänä on seurata, meneekö työpaikalle lakkoon kuuluvia opettajia ja ilmoittaa sähköisen lomakkeen kautta lakkoa rikkoneiden opettajien tiedot paikallisjohdolle.

Lakkovahdit pääsevät lakkolounaalle Malskin Bistroon ja lakkovahtipisteille on varattu pientä tarjoilua lakkovahdeille. Lakkovahtitoiminta on tärkeä ja näkyvä osa lakkoa, joten lakkovahdit saavat kiitokseksi Wine Cafe Olavin lahjakortin.
OAJ:n järjestöpäällikkö Kaj Raiskio tulee jututtamaan lakkovahteja lakkovahtipisteille tiistaina 23.4. Medialle lähtee maanantaina tiedote ja toivomme, että saamme paikalle myös tiedotusvälineiden edustajia. Tervetuloa kaikki Päijät-Hämeen jäsenet mukaan lakkohuumaan jututtamaan Kajta ja lakkovahteja!
Kaikille lakossa oleville Lahden Yhteiskoulussa työskenteleville jäsenille on myös tarjolla yhteistä tekemistä. Tiistaina 23.4. lähdemme Vesiuruilta klo 13 lakkolenkille Lahden satamaan. Reippailemme yhdessä lakkoliivit päällä Kahvila Karirantaan nauttimaan herkulliset lakkokahvit kahviherkkuineen. Keskiviikkona 24.4. on hohtokeilausta Lahden Hohtokeilassa klo 14. Keilauksrn lomassa kippistämme lakkojuomilla.
Ilmoittautuminen molempiin tapahtumiin https://q.surveypal.com/LYK-in-lakko-ohjelmaa viimeistään maanantaina 22.4. klo 18.
Toivottavasti mahdollisimman moni pystyy osallistumaan ja saamme aikaan mahtavaa lakkohuumaa ja yhteisöllisen lakkofiiliksen! Ennenkaikkea toivomme kuitenkin, että sopimus syntyy ja yksityisen opetusalan opettajien palvelussuhteen edut ovat tasa-arvoiset kunnallisen opetusalan kanssa.
#oajlakkoilee #oajneuvottelee #yksityinenopetusala #lakko2024

Uutiset

Uutiset

School´s Out 2025

08.05.2025

Tapahtumat

Yhdistyksemme

OAJ Päijät-Häme toimii jäsenyhdistystensä edunvalvonnan ja koulutuksen tukena. Yhdistys vastaa lahtelaisten yhdistysten neuvottelutoiminnasta.